fbpx

A 4 leggyakoribb konfliktus a családban cégutódláskor

A generációváltás, cégutódlás számos csapdát rejt. Melyek a legproblémásabb kérdések, és hogyan oldatók fel?

Minden család és minden vállalkozás egyedi, így a felmerülő problémákra sem létezik egyenmegoldás. Ráadásul, még ahol a családi kötelék nagyon erős, jelen van a szeretet és a tisztelet, ott is egy-egy probléma konfliktussá eszkalálódhat. (Tapasztalatom szerint azonban az erős családi kötelékek esetén kevesebb a konfliktus a cégutódlás során.)

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a konfliktusok megoldásának kulcsa a nyitott kommunikáció. Természetesen könnyebb ezt mondani, mint megvalósítani, különösen, ha a családi, személyes kapcsolatok eleve terheltek. Ilyenkor sok hozadéka van, ha pártatlan harmadik fél is bekapcsolódik a cégutódlási folyamatba.

Az alábbiakban összeszedtem a leggyakrabban felmerülő tényezőket a konfliktusok mögött, és próbálom a megoldás felé vezető utakat is megmutatni.

1. Utódlási terv hiánya vagy nem követése

Az utódlási terv funkciója közösen megállapodni, leírni és követni az utódlás hosszú folyamatát. Korábbi posztokban írtam már róla, hogy melyek a legfontosabb elemei egy utódlási tervnek.

Terv hiányában, vagy ha nem veszik komolyan, nem követik a tervet, a cégutódlási folyamatot könnyen felülírják a napi üzleti helyzetek, döntések, amelynek eredményeképpen valamelyik fél biztosan frusztrált lesz.

„Abban maradtunk, hogy erről már én döntök, de te folyamatosan átnyúlsz a fejem fölött!” „Mit tudsz te erről! Zöldfülű vagy még, nincs tapasztalatod. Tudod hányszor kellett a semmiből újrakezdenem?” Nem egyszer hallottuk ezeket a mondatot.

2. A pénzügyi tabu

Ahogy korábbi írásomban már említettem, az ideális cégutódlási folyamat első lépcsőfoka, hogy a tulajdonos beengedi a cégbe a családtagot, és képességeinek megfelelő munkát ad neki. A kérdés, hogy mekkora fizetést érdemel a családtag, gyermek? Ki dönt erről? Milyen életszínvonal „jár” a gyereknek?

Az a gyermek aki jólétben nőtt fel a prosperáló családi vállalkozásnak köszönhetően, logikusan fenn akarja tartani ezt az életmódot fiatal felnőttként is. Ehhez viszont nem elég a pályakezdőként, fiatal szakértőként kapott bér. Ha a szülő piaci bér felett fizeti, az nemtetszést vált ki a többi munkatársból. Ha zsebbe ad neki a szülő plusz pénzt, akkor elértéktelenítheti a kapott fizetést, a végzett munkát.

Van jó megoldás? Igen, itt is tiszta megállapodásokat kell kötni. Két fontos állítás: a gyerek bére legyen arányos az elvégzett munkával, illetve a szülő ne tartsa anyagi függésben a gyerekeit. Vannak erre jó megoldások.

3. Az átadó hátralépése

„Miért kellene 60 évesen hátralépnem a 35 éves gyerekem érdekében? Még fiatal vagyok, energikus, motivált!” Ezzel az érvvel önmagában nincs is gond. A gond ott van, ha nincs egyértelmű megállapodás az átadásról a felek között.

A családi vállalkozások alapítójának, tulajdonosának a cég gyakran a gyermeke, önmaga kiterjesztése, szociális tőkéjének forrása, így az irányítás átadása komoly lelki nehézséget jelent számára. Aggódik a cég jövője miatt, hogy az általa elért eredmények hozzáértő kezekbe kerülnek-e, értékelik, tisztelik-e megfelelőképpen élete munkáját. Ez gyakran öntudatlan apa-fiú rivalizáláshoz is vezethet: míg a családfő tudatosan vágyik rá, hogy átadhassa a következő generációnak a stafétabotot, ám mivel a cég az identitásának része, öntudatlanul attól tart, hogy elismertsége, megbecsültsége, férfiassága csorbát szenved.  

Előfordul az is, hogy a cégtulajdonos családfő szentségtörésnek éli meg, hogy végzős, felnőtt gyereke más cégnél kezd el dolgozni. Véleményünk szerint ez tud nagyon egészséges lenni. Sokszor ugyanis a következő generáció bár csatlakozik a családi vállalkozáshoz, valójában nem motivált igazán. Inkább csak azért vinné tovább a vállalkozást, hogy ne legyen bűntudata amiatt, hogy elhagyja a szülő által felépített céget. Egy más cégnél szerzett tapasztalat azonban ezt a hozzáállást is átformálhatja.

4. Szülő-gyermek másképpen csinálná

Az üzleti, vezetői döntésekben az a nehéz, hogy egy videójátékkal ellentétben, nem lehet menteni, kilépni és kipróbálni másképp is. A gyerekeink/szüleink másik generáció, más szokásokkal, más megoldásokkal. Lehet sokféleképpen jól csinálni és utólag nem tudjuk bizonyítani, hogy a másik megoldás jobb lett volna.

Az egyik legnagyobb konfliktusforrás a munka-magánélet egyensúly: sok szülőnek természetes a heti 6×10 óra munka, miközben a gyerek nem akarja az életét a telephelyen leélni. Igazságot tenni köztük nem lehet, segíteni megállapodni igen.

De ezenkívül is számtalan egyéb területen lehetnek jelentős eltérések: például a vezetői készségek, hitelfelvétel, kockázatvállalás, marketing, digitalizálás, új technológiák bevezetése terén. A fiatalabb generáció jellemzően kockázatvállalóbb és nyitottabb az innovációra, az idősebb generáció számára pedig a hagyomány és a stabilitás lehet a fő prioritás.

Összegezve kijelenthetjük, hogy a cégutódlás kapcsán a családtagok között jelentkező erős véleménykülönbségek természetesek. A kezelésük viszont nagy odafigyelést, sok egyeztetést és megállapodást igényel, hogy elkerülhetőek legyen a veszekedések, a családi kapcsolatok megromlása.

Facebook
LinkedIn