fbpx

Mire jó a családi alkotmány?

Egyre gyakrabban merül fel a családi alkotmány, mint a családi vállalkozások egyik stratégiai dokumentuma. Mi teszi annyira fontossá ezt a megállapodást? Miért nevezzük ezt alkotmánynak? Van-e jogi ereje?

A családi alkotmány vagy családi paktum, esetleg családi charta elnevezés jól jelzi a megállapodás fontosságát. Ez ugyanis a vállalkozás és a család működésében egy olyan alapvető dokumentum lehet, amely útmutatást ad az egy vagy több család, rokonok által tulajdonolt vállalat életében felmerülő jogi, utódlási, foglalkoztatási és pénzügyi kérdésekben. Mindezt természetesen a család által fontosnak tekintett és rögzített értékekből, célokból, jövőképből levezetve.

A családi alkotmánnyal sok konfliktus megelőzhető

A családi alkotmány hosszú távon fenntartható és betartható írásos dokumentum, amely segít a vitás kérdések megválaszolásában. Tartalmát tekintve irányulhat egy vagy több terület, problémakör kezelésére. Formájától függően pedig lehet jogilag érvényesíthető vagy “csak” egy közösen elfogadott és aláírt dokumentum.

Ha ez ennyire hasznos, akkor miért nincs minden családi vállalkozásnak családi alkotmánya? A válasz hasonló, mint például az utódlási terv esetében. A legtöbb család nem hallott róla, nem látott még ilyet. Amennyiben tud is róla, akkor sem egyértelmű hogyan és főleg miért vágjon bele a folyamatba. Vagy túlzónak tartja, hogy a család leül és a vasárnapi ebéd után a család alkotmányát vitatja meg…Pedig érdemes energiát fektetni bele, mert a jó családi megállapodás stratégiai dokumentum, sok felesleges, jövőbeli – öröklési, pénzügyi, fejlesztési – konfliktustól képes megóvni a családot és a vállalkozást.

Tisztázni kell a vitás területeket

Először is azonban el kell gondolkodni azon, hogy pontosan mire van szükség. A családi alkotmány “full-extrás” megoldás, de nem biztos, hogy ez a valódi igény. Elképzelhető, hogy a családnak inkább egy jól kidolgozott utódlási tervre van szüksége. Ugyancsak előfordulhat, hogy míg természetesen a családi alkotmány legfőbb célja is a családi vagyon megőrzése és gyarapítása, a konkrét esetben kedvezőbb megoldás lenne a bizalmi vagyonkezelés intézményét választani.

A családi alkotmány kidolgozása előtt tisztázni kell tehát, hogy a családi és a céges viszonyok összehangolásában hol vannak a legnagyobb elakadások, viták, esetleg veszekedések. Mely témák ismétlődnek időről-időre? Ilyen témák lehetnek például:

  • A tulajdonrészek elosztása.
  • Mi történik a házastársak válása vagy öröklés esetén.
  • Unokatestvérek foglalkoztatása.
  • Családtagok javadalmazása, előléptetése, vezetői pozícióba helyezése.
  • Többgyermekes családban csak egy gyerek kinevezése ügyvezetővé.
  • Osztalék és bérjellegű kifizetések közötti egyensúly.
  • Annak a hányadnak a meghatározása, amelyet a vállalkozás az éves eredményéből hosszútávon visszaforgat.
  • Tulajdonrész értékesítésének kritériumai családon belül vagy kívül.
  • Családon kívüli ügyvezető megbízása.
  • A családi és üzleti érdekeket összehangoló döntési mechanizmusok.
  • Meghatározni azt a mértéket, rendszerességet, amelyet a vállalkozás a társadalmi felelősségvállalás jegyében adományoz.
  • Bizalmi vagyonkezelés igénybevétele esetén lehet a kereteket a családi alkotmányban rögzíteni.

Számos ilyen és ehhez hasonló kérdés merülhet még fel, vagy várható, hogy a jövőben újra terítékre kerül, így érdemes felkészülni rá.

A sikeres családi megállapodás/alkotmány illeszkedik a családtagok igényeihez, és csak a valódi és releváns problémákkal foglalkozik, illetve kínál megoldást. Így elkerülhető egy soha véget nem érő, irreleváns kérdéseket átbeszélő, körülményes folyamat. Egy jól elkészített családi megállapodás szerencsére bármikor módosítható, fejleszthető, bővíthető.

Érdemes külső segítséget igénybe venni a kidolgozásához

Mi a tanácsadó szerepe ebben a folyamatban? A folyamat menedzselése. A dokumentum elkészültéhez, aláírásához vezető út során ugyanis felmerül sok létező vagy potenciális probléma, érzelem, tisztázandó félreértés. Ezek átbeszélése megtanítja, felkészíti a résztvevőket a későbbi problémamegoldásra. Egy tanácsadó behozza a korábbi tapasztalatát és a külsős látásmódot, a sikeres folyamathoz pedig mindkettő elengedhetetlen.

Természetesen a családi alkotmány – az utódlási tervhez hasonlóan – akkor tölti be célját, ha betartását a család minden tagja komolyan veszi. Ezért szerencsés, ha van olyan családtag, aki felelősként, gondnokként biztosítja az írásban rögzített megállapodás életben tartását és igény esetén folyamatos fejlesztését.

Facebook
LinkedIn