fbpx

Cégutódlás családon belül: alkalmas-e a jelölt?

Családi vállalkozásoknál a családon belüli generációváltás, cégutódlás legnehezebb kérdése az utódjelölt alkalmassága. Ki dönti el? Ki kommunikálja? Hogyan válik ez az utódlástervezési folyamat részévé? Mit jelent ez a generációváltás folyamatát illetően? Az alábbiakban ezeket a kérdéseket járom körbe.

Minden vállalat, vállalkozás esetében a sikeres működés egyik legfontosabb tényezője az alkalmas vezetők kiválasztása. A haza KKV-k, családi vállalkozások sokszor azért akadnak el a fejlődésben, növekedésben, mert drágállják a felkészült, megfelelő szenioritású vezetők bérigényét. Miközben egy bizonyos árbevételi szint felett egy sikeres vállalkozás ezt a költséget ki tudja termelni. l

Számtalan üzleti mondás, közhely üzeni a vállalkozók számára, hogy kevés fontosabb döntés van a megfelelő vezető kiválasztásánál. Azt szoktam mondani, hogy a személyi döntések során hozott kompromisszumok gyilkolják a cég eredményét. Amikor kompromisszumot kötök vállalkozóként/szülőként, akkor ezzel több szinten is időzített bombákat helyezek el a szervezetben. Ilyen „bomba” lehet például:

  • nem a legfelkészültebb személy hoz üzleti döntéseket.
  • az utódot a szervezet nem tekinti hiteles vezetőnek/szakembernek.
  • az utód érzi, hogy „túl nagy a kabát” és ez bizonytalanságot okozhat.

Érdemes időben felkészülni a generációváltásra

Nem lehet elégszer ismételni: a generációváltásra, cégutódlásra érdemes időben elkezdeni a felkészülést. Ideális esetben 5-7 évvel a tervezett visszavonulás előtt, hogy a jelöltnek legyen ideje belenőni abban a bizonyos „nagykabátba”. Ezen időszak alatt pedig ajánlott sokat és nyíltan, őszintén beszélgetni a fiatallal.

Az utódjelölt alkalmasságának felmérésében segíthet az olyan szakember, akinek van tapasztalata vezetőkiválasztában, vezetőfejlesztésben és élvezi a tulajdonos bizalmát. Optimális esetben egy családi utódlási projektnél ez egy utódlástervezés projektre felvett szakember, tanácsadó, aki képes felmérni az utódjelölt alkalmasságát és egy strukturált utódlási terv közös elkészítésével támogatja a generációváltást

Az utódjelölt erősségeinek feltárását, a saját potenciáljának kibontakoztatását, és az előtte álló kihívással szembeni hozzáállását nagyban formálhatja egy intenzív személyes coaching is.

A kívülálló szakember bevonása azért is ajánlott, mert a családon belüli utódlás során a folyamat egyszerre szól a céges és a családi dinamikákról, így az érzelmek fokozottabban vannak jelen a térben. A szakértői támogatás segít mederben tartani a folyamatot, és hogy a családi és a céges aspektusból is a leghiggadtabb döntések szülessenek meg.

Mikor érett pszichésen az utódjelölt a feladatra?

Kívülállók sokszor alábecsülik a vállalatvezetés családon belüli továbbadásának nehézségét. Pedig a folyamat mind az átadónak, mind az utódnak az esetek többségében lelkileg is megterhelő élethelyzet.

A szaktudás és a szakmai kompetenciák fontosak, ám legalább annyira lényeges a pszichés felkészültség. Köztudott, hogy a sikeres üzlet 90 százalékban pszichológia. A hosszútávon sikeres generációváltás feltétele, hogy az utód ne csak szakmailag felkészülten, hanem energikusan, dinamikusan, ötletekkel telve és pszichésen éretten vegye át a cég irányítását.

Sok cégvezető nincs azzal tisztában, hogy hogyan ismerhető fel ez a pszichés érettség, illetve hogy hogyan aktivizálhatná és motiválhatná sikeresen a következő generációt. Az egyik legfontosabb indikátor, hogy az utódjelölt mennyire azonosul az új kihívással. Azaz: mennyire kész rá, hogy meghozza az életében a szükséges változtatásokat. Képes-e például a korábbi életvitelét, életritmusát feladni? Kész-e áldozatokat hozni az új kihívás érdekében?

A pszichés érettségnek lényeges oldala az ún. önreguláció vagy önszabályozás képessége is. Képes-e a jelölt gyorsan lenyugtatni magát? Képes-e szorult helyzetekben önmagát motiválni?

Ugyancsak fontos a kommunikáció. Jól megtalálja-e a hangot például a nála idősebb generációval? Különösen érdekes ez azok esetében, akik esetleg látták gyerekként felnőni, ezért hajlamosak lehetnek kevésbé komolyan venni. Vezetőként elengedhetetlen az is, hogy meglegyen az utódban a „vállalati szellem”. Az alapító-tulajdonos vágya ugyanis nemcsak az, hogy a céget az utódja „eligazgassa”. Az ideális az, ha a jelölt előretekint, és határozott célja a vállalat jövőbeli sikeres működése.

Egy családi vállalkozás vezetése felelőségteljes feladat. Így az egyik legfontosabb kérdés, hogy mennyire hatja át az utódjelölt cselekedeteit a felelősségvállalás? Nem magától értetődő, hogy az utódnak szándékában áll a felelősséget átvenni.

Látható tehát, hogy az utódjelölt alkalmasságának megítélése sokoldalú kihívás, és minden eset egyedi, ezért érdemes időben elkezdeni az előkészületeket, és szakember támogatásával felmérni és fejleszteni az utódjelölt rátermettségét.

Facebook
LinkedIn